Polish English Finnish French German Hungarian Norwegian Russian Spanish Swedish

Orientacja w terenie - Map tracker - aplikacja gps na Iphone

  


Map TrackerMapTracker - jest darmową aplikacją na Iphone, która wykorzystuje moduł GPS w telefonie i pokazuje nam bieżącą pozycję na mapie oraz przebytą drogę. Program pozwala na bardzo łatwą orientację w terenie. Dzięki kreślonej przez delikatną linię przebytej przez nas drogi jesteśmy w stanie wrócić do punktu startowego nie koniecznie po naszych śladach. Aplikacja pokazuje nam również kierunek, w który aktualnie jesteśmy zwróceni. Dodatkowym plusem jest to że wkładając telefon do kieszeni z wygaszonym ekranem aplikacja dalej pracuje dzięki temu korzystanie z niej staje się bardzo wygodne. Ponadto jeżeli na początku trasy wgramy interesującą nas mapę to nie potrzebujemy zasięgu naszego operatora by widzieć mapę.


Skrócona instrukcja obsługi:

1. Po włączeniu aplikacji jesteśmy pytani o to czy mamy odtworzyć ostatnią lokalizację (restore...) klikamy opcje "no"

2. Wyświetla nam się informacja o tym że nasza lokalizacja jest właśnie ustalana (your location...) więc czekamy (ważne jest to żebyśmy byli na dworze gdyż w budynkach sygnał gps może być niewystarczający

3. Z górnego menu wybieramy opcje "center" aby wyśrodkować na mapie nasze położenie

4. Do celów orientacji w terenie wybieramy (map type) mapę satelitarną która pozwoli nam się zorientować co gdzie i jak.

5. Niebieska pulsująca kropka wskazuje nasze położenie. Możemy przybliżyć lub oddalić obraz przez intuicyjne operowanie dwoma palcami na ekranie. Od tej pory gdzie się nie ruszymy zostawimy na ekranie ślad w postaci niebieskiej kreski. Pozwoli nam to na orientację w nieznanym terenie i bezbłędny powrót do punktu wyjścia, niekoniecznie po naszych śladach.

6. Telefon możemy wygasić (przyciskiem na górze telefonu) i schować do kieszeni a aplikacja i tak będzie działać w tle.

7. By zobaczyć przebytą przez nas drogę należy włączyć ekran i wybrać aplikację.

8. Po zakończeniu pracy z aplikacją przyciskamy klikamy przycisk na dole ekranu a następnie przyciskamy go dwukrotnie. Na dole ekranu wyświetlą nam się aplikacje działające w tle na naszym telefonie. Przesuwając palcem znajdujemy ikonę aplikacji MapTracker i przytrzymujemy na niej palec przez 3 sekundy. Ikony zaczynają wibrować ze znaczkiem minus (uwaga nie X!). klikamy minus tym samym zamykamy aplikację.

Punkt 8 jest bardzo istotny ponieważ Maptracker korzysta z modułu GPS w telefonie. Moduł GPS zużywa szybciej energię w telefonie dlatego jeżeli z niego nie korzystamy to należy go wyłączyć. To czy GPS działa czy nie na telefonie sygnalizuje nam trójkątna ikonka przy stanie naładowania baterii w prawym górnym rogu ekranu. Jeżeli tam jest to znaczy że GPS działa jeżeli niema to znaczy że nie działa.


Podsumowując: MapTracker to bardzo dobra aplikacja, która cechuje się prostotą obsługi. Jest niezawodna (jak dotąd). Jej minusem jest to że nie pokazuje kierunku w który skierowany jest nasz telefon.

 .