NAJNOWSZY KLIP:

AMUNICJA NA ZBIOROWKI

Facebook polunek Youtube polunekinsta polunek

 • image
 • image
film-ząb-i-kieł TOOTH & FANG to film prezentujący zmagania farmerów z Montany (jeden ze stanów USA) z kojotami. Ich ciągłe ataki na owce i krowy...
moja-przygoda-z-rws-evo-green 9,3x74R jest kalibrem, który bardziej wybrał mnie a niż ja jego. Poprowadziły do tego różne nie związane ze sobą sytuacje. "Dziewiątkę"...
hammer-patriot-twardy-zawodnikHammer Patriot to prosty telefon do pracy w trudnych warunkach. Tak, telefon. Hammer Patriot nie jest smartphonem. Nie przejrzymy w nim internetu i nie...
8x60s-zapomniany-kaliber Po pierwszej wojnie światowej, na mocy Traktatu Wersalskiego z 1919r, w ramach rozbrojenia Niemiec, wprowadzono limity produkcyjne dla amunicji w...
film-moje-polowanie-na-rogacze-2018Film przedstawia, kilka ujęć z mojego polowania na rogacze w 2018 roku. Do tej pory udało się mi pozyskać w kolejności: mułkusa, kontuzjowanego widłaka,...

 • Montaże CNC
 • Montaże CNC

 

Magazyn Sezon

 

 • Adima
 • Adima

Testy

Hammer patriotHammer Patriot to prosty telefon do pracy w trudnych warunkach.

Tak, telefon. Hammer Patriot nie jest smartphonem. Nie przejrzymy w nim internetu i nie zainstalujemy aplikacji. Telefon ma służyć do wykonywania połączeń oraz do wysyłania smsów. Wyposażony jest w fizyczną klawiaturę, którą sprawnie obsłużymy jednorącz, nawet skostniałymi od zimna rękami. Z funkcji bardziej nowoczesnych, ma wbudowany aparat, dzięki któremu wyślemy również wiadomość MMS. Prosty, niedotykowy, choć kolorowy ekran, pozwala również na odbiór MMS i przeglądanie zdjęć. To co charakteryzuje  urządzenie, to przede wszystkim  prostota i wytrzymałość na wszelkie zło, czekające za rogiem. Rzucanie, deptanie, topienie, mrożenie i inne przeciwności, które mu zaserwowałem, nic mu nie zrobiły. Podczas tych prób ekran nie pękł a telefon dalej dobrze wygląda. Powstało jedynie kilka rys. Ekran ma służyć do przeczytania sms i stopień jego zarysowania w skali czasu nie ma znaczenia. 

Hammer patriot i Victorinox midnite managerZainstalujemy w nim dwie standardowego wymiaru karty SIM, co pozwala na obsługę dwóch numerów telefonicznych.

Wśród aplikacji i urządzeń zainstalowanych przez producenta znajdziemy:

 • Radio, które odbiera przyzwoicie a głośnik jest do tego celu zaskakująco dobry
 • Latarkę
 • Dyktafon
 • Kalendarz
 • Aparat z funkcją kamery (matryca 2mpix)

Żeby cieszyć się z funkcji aparatu , kamery czy dyktafonu należy zainstalować karę pamięci.

Telefon posiada również Bluetooth. Muszę w tym momencie powiedzieć że w zestawie głośnomówiącym w moim samochodzie, Patriot działa o wiele lepiej od rasowego smartphona, którego używam na co dzień.

Konstrukcja jest wodoodporna z certyfikatem IP68. Uszczelki znajdziemy w każdej ruchomej części urządzenia. Patriot posiada diodę umieszczoną na szczycie telefonu, pełniąca funkcję latarki, którą włączymy jednym przyciskiem. Bateria pozwala na długie korzystanie z telefonu, bez codziennego ładowania. W końcu poza funkcją radia i latarki energia używana jest tylko do podstawowych zadań telefonu znanego nam sprzed lat.

Hammer patriot front

Hammer Patriot back

Producentem Hammera jest firma MyPhone. Model został zaprojektowany w Polsce.

Na koniec cena detaliczna… okolice 200zł… Za tak niezawodne i praktyczne urządzenie, wydaje się to być niewiele.

Podsumowanie:

Jeżeli telefon używany jest tylko do wykonywania połączeń i komunikacji sms/mms. Ma przetrwać przeciwności losu, czy zdarzenia podczas ciężkiej pracy w terenie/pracy to Hammer Patriot jest bardzo ciekawą propozycją, w której projektant postawił przede wszystkim na niezawodność w każdych warunkach.

Zapraszam do obejrzenia filmu z testu Hammera Patriot:

 

 

Polowanie to dla myśliwego czysta przyjemność. Nie zawsze kończy się ono pozyskaniem. Jednak to właśnie po strzeleniu zwierzyny zaczyna się ciężka praca. Tuszę należy sprawić, by później zdać ją na skup lub wziąć na użytek własny. Pomiędzy tymi czynnościami jest ważny element… transport. Większość myśliwych do polowania używa samochody używane do zadań codziennych. Co za tym idzie, nie są one przygotowane do przewożenia często dużych i umorusanych ładunków. Z pomocą przychodzi koncepcja koszy montowanych na hak holowniczy. Na rynku znajdziemy wielu producentów tego rodzaju sprzętu. Do mnie na test trafiła platforma bagażowa Tragarz 300 produkt firmy Dexwal. 

 Nikon monarch 7 1-4x24 IL

Przez ostatni sezon polowań zbiorowych miałem okazję korzystać z lunety biegowej Nikon Monarch 7 1-4x24 IL. Jest to najwyższa linia lunet w gamie Nikona. Analizując parametry tego modelu, w pierwszej kolejności rzuca się w oczy bardzo szerokie pole widzenia - 39,9 metrów na dystansie 100 m. Jest to w mojej ocenie najważniejszy parametr jeżeli chodzi o optykę używaną na polowaniach zbiorowych.

Od jakiegoś czasu szukałem torby, która umożliwi mi szybki i w miarę cichy dostęp do aparatu, podczas moich wędrówek po łowisku. Rozważałem różne opcje od dedykowanych pokrowców po specjalistyczne plecaki. Pokrowce dostępne na rynku są przewidziane głównie na aparat i nie zapakujemy do nich wiele więcej. Poza tym wszelkiego rodzaju suwaki i rzepy dyskwalifikują większość modeli pod kątem możliwie cichego używania w terenie. Jeżeli chodzi o plecaki to dostęp do aparatu zajmuje dużo czasu a właściwy skład broni jest utrudniony. Uznałem że najlepszym rozwiązaniem będzie znalezienie torby na jedno ramię z klapą . Dzięki takiemu rozwiązaniu aparat mamy dostępny zawsze  pod ręką. Przejrzałem ofertę takich toreb na rynku i bardzo ciekawą opcją spełniającą moje założenia okazała się torba Fjällräven Övik. ovik torba na ramię

armytek latarkaNiezależnie od rodzaju testowanego sprzętu w pierwszej kolejności przychodzi myśl: „czy mi to posłuży?”. Kanadyjska firma Armytek znana jest na całym świecie z produkcji najwyższej jakości latarek użytkowych. W swojej ofercie posiada plejadę modelów przystosowanych do zastosowań  taktycznych a co za tym idzie idealnie nadających się na polowanie. Trzy dostarczone do testów modele latarek Armytek są pancernej konstrukcji. Viking, Doberman i Predator są do siebie bardzo podobne. Pierwszy chwyt latarki do ręki i od razu wiemy że trzymamy solidnie wykonany sprzęt. Tubus wykonany jest z aluminium lotniczego, pokrytego wytrzymałą matową powłoką w czarnym kolorze (anodowana). Reflektor zakończony jest wytrzymałym na uderzenia hartowanym szkłem szafirowym. Przednie wykończenie zafalowaną „koronką” służy między innymi do wybijania okien czy samoobrony. Jednak my te latarki ocenimy pod kątem użytkowania w łowiectwie. 

Leica hdb aniversary editionW roku 2013 Leica wprowadziła rewolucyjny model lornetki z dalmierzem. HD-B została wypuszczona w tym czasie w dwóch wariantach o parametrach 8x42 oraz 10x42. Był to pionier jeżeli chodzi o wyposażenie lornetki w dalmierz z kalkulatorem balistycznym. Obecnie w gamie lornetek HD-B znajdziemy również model o parametrach 8x56. Poniższy tekst opisuje wrażenia po dwóch latach użytkowania modelu Leica Geovid HD-B 10x42.

Dla wielu lornetka z dalmierzem to niepotrzebny gadżet. Taką opinię przeważnie prezentują osoby, które nie miały podobnego sprzętu w rękach. Pomiar odległości może być bardzo istotny w wielu sytuacjach, w których ciężko jest ocenić dystans do celu. Z takimi realiami mamy przykładowo styczność podczas polowań w nocy. Leicę zabieram na każdy rodzaj polowania. Oferuje ona wystarczająco dobrą jasność by umożliwić obserwacje nawet przy słabym świetle księżyca. Dalmierz w nocy to świetna pomoc na długo przed decyzją o oddaniu strzału. Ze znacznej odległości jestem w stanie ocenić, jak daleko ode mnie, znajduje się, przykładowo buchtująca na polu wataha dzików. Dzięki temu, można lepiej zaplanować swój podchód. W nocy zbyt jasne podświetlenie odczytów w lornetce jest odrobinę uciążliwe, jednak nie na tyle by z niego nie korzystać. W ciągu słonecznych dni z leżącą pokrywą śnieżną, wyświetlane komunikaty, słabo kontrastują na białym tle. W pozostałych sytuacjach, nie można mieć zastrzeżeń do elektroniki w tym modelu.

bok benelli 828uMarka Benelli kojarzona jest głównie z linią broni półautomatycznej oraz pump-action. Model Benelli 828U został przedstawiony w roku 2014. Jest to pierwsza broń łamana tego producenta. Już na pierwszy rzut oka różni się od klasycznego boka. Widać że zamysłem producenta było stworzenie czegoś nowego. Wzornictwo 828U można przyrównać do sportowego samochodu.  Przykuwa oko osób, które widzą go po raz pierwszy. Znajdziemy w nim płynne przechodzenie elementu w element oraz smukłą linię. Baskila jest aluminiowa i występuje w dwóch wariantach. Testowany czarny z anodowana powłoką oraz srebrny z niklowaną powłoką.

Pastorał jest nieodzownym akcesorium myśliwego, na polowaniu z podchodu. Zrozumie to każdy kto próbował złapać cel "z wolnej ręki" na odległość wiekszą niż 100m. Przydaje się nam nie tylko podczas celowania ale także w trakcie oczekiwania na zwierzynę jako podpora broni lub podczas pokonywania przeszkód w terenie. Nawet gdy w planach mamy polowanie z ambony, pastorał może okazać się przydatny na trasie do lub z miejsca usiadki. Dlatego ja staram się mieć pastorał na każdym polowaniu indywidualnym. Klasyczne formy podpórek myśliwskich to pojedyncza lub podwójna. Każda dodatkowa odnoga pozwala na większą stabilność podparcia. Pastorał z trzema podporami stoi już samodzielnie, jednak dalej podparte jest tylko łoże broni.

pastorał kr system

 

Przedmiotem testu jest luneta Vortex Razor HD LH  2-10x40. 

Linia Razor HD LH oferuje trzy modele 3-15x42 , 2-10x40, 1,5-8x32. 

  

vortex razor LH HD 2-10x40Pierwsza myśl jaka się nasuwa, to że patrząc pod kątem łowieckim, jest to luneta na dzienne polowanie indywidualne. Za powyższym przemawia brak podświetlenia oraz precyzyjne siatki celownicze. Firma Vortex znana jest z dobrego stosunku jakości do ceny. Nie inaczej jest w przypadku modelu Razor HD LH. Przed oceną, spodziewałem się że jakość obrazu będzie odbiegać od lunet z najwyższej półki cenowej. W rzeczywistości ostrość konturów oraz odzwierciedlenie kolorów jest zaskakująca dobra. Nawet na krawędziach zniekształcenia są praktycznie niezauważalne. Przeglądając ofertę konkurencji wśród niepodświetlonych lunet o parametrach zbliżonych do 2-10x40, okazało się że Razor, zajmuje czołowe miejsce  jeżeli chodzi o pole widzenia ( 18,7-3,6m na 100m). To wszystko przy 25,4mm średnicy tubusu.

stubben fjallraven

Jednym z nieodzownych akcesoriów myśliwego jest plecak lub torba, która jest nam niezbędna do spakowania się na polowanie. Zwykle głównym atrybutem jaki poszukujemy jest pakowność wystarczająca do zabrania rzeczy. Plecak nie musi pełnić tylko swojej podstawowej funkcji. Może być przydatny nie tylko przed i po polowaniu ale także w trakcie wyprawy. Koncepcja plecaka który zabieramy ze sobą w łowisko nie jest w Polsce tak popularna jak w przypadku krajów skandynawskich. Być może wynika to z tego, że mamy inne przyzwyczajenia, inaczej polujemy a nasze łowiska różnią się od tych z północy europy. Posiadanie pod ręką wielu przydatnych rzeczy, może okazać się kuszącą propozycją, która zmieni nasze podejście do plecaka myśliwskiego. Większość myśliwych zmuszonych jest dojeżdżać do swoich obwodów. Poszukiwania możliwie najlepszego plecaka do polowania są jak najbardziej zasadne. Firma Fjallraven w swojej ofercie posiada model Stubben. Poniższy tekst opisuje wrażenia z użytkowania tego plecaka.

Klapki na lunetę defender

Dobra optyka to niezwykle istotna sprawa na polowaniu. Jest to zakup często na długie lata. Decyzja przed jej zakupem poprzedzona jest wieloma rozważaniami. Na końcu zmuszeni jesteśmy na wyłożenie nierzadko pokaźnej sumy pieniędzy. Na polowaniu mamy do czynienia z wieloma sytuacjami narażającymi lunetę na drobne uszkodzenia. Najdelikatniejszą częścią optyki są oczywiście soczewki. Podczas przemieszczania się w łowisku na szklane powierzchnie dostają się woda, pył, piasek i wiele innych „paprochów”. Czyszczenie lunety z różnych osadów zawsze niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia powłok. Szkła lunety narażone są również na silniejsze urazy do których może dojść w chwilach zupełnie nieoczekiwanych. Większość myśliwych wpisuje ów ryzyko jako cześć polowania i nie zabezpiecza okularu i obiektywu lunety. Inni zastanawiają się jak zminimalizować ryzyko uszkodzenia sprzętu. Na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju osłon na lunety. Tak zwane „klapki” pozwalają na sprawne zabezpieczenie soczewek obiektywu i okularu. Największą bolączką tego rodzaju osłon jest ich wytrzymałość.Wiele z nich łamie się podczas zwykłego użytkowania inne uszkadzają się przy przypadkowych uderzeniach…

Firma Vortex na 2016 rok przygotowała propozycje super wytrzymałych zakrywek pod nazwą Defender. Produkt na testy dostarczyła do nas firma Kolba. Mamy do wyboru model na okular oraz 5 rozmiarów osłon na obiektyw (24,40,44,50,56).