NEOPOD - TEST

neopodneopod logoChęć poprawienia precyzji naszych strzałów, sprawia że wizyty na strzelnicy są częstsze a technika oddawania strzału, bardziej przemyślana. Wynagradzają nam to efekty na tarczy. Duża populacja lisów oraz innych drapieżników w Polsce pozwala na regularne wykorzystanie nabytych umiejętności w łowisku. Dostępne na wyciągnięcie dłoni rozkładane podparcie może przydać się  w wielu sytuacjach na polowaniu. W naszych rozmyślaniach często zagłębiamy się w zależności, które mogą poprawić komfort i precyzje oddawanych strzałów. W wielu pozycjach strzeleckich niezwykle przydatnym akcesorium okazuje się Bipod. W szerokim pojęciu, jest to przytwierdzone w przedniej części osady broni dwunożne podparcie. Z jego wykorzystaniem jesteśmy w stanie w ciągu kilku sekund przygotować się do pewnego oddania strzału, nawet na znaczne odległości. Użycie dwójnogu w naszej jednostce, zapewnia jednorodne podparcie broni. Eliminujemy zatem kolejną zmienną w drodze do osiągnięcia lepszej precyzji. Na rynku dostępne są różne konstrukcje dwójnogów. Pierwszą grupę stanowią, masywne konstrukcje przystosowane do precyzyjnych konkurencji strzeleckich. W drugiej grupie, znajdziemy bipody przeznaczone do użycia nie tylko na strzelnicy ale także w terenie. W ogólnym pojęciu, charakteryzują się one możliwością złożenia nóg. Możemy zatem korzystać z naszej jednostki w sposób klasyczny lub wykorzystując podparcie dwójnogu.


Większość producentów oferuje modele wykonane z metalu. Metalowa budowa ma jednak swoje wady. Największą z nich jest waga. Nawet wykonane z aluminium bipody ważą średnio w okolicach 350 gramów. Drugą sprawą, jest masywna budowa, która przeszkadza w dynamicznie zmieniających się sytuacjach w terenie. Kolejnym aspektem jest hałas. Każde skrzypnięcie konstrukcji, czy głośne stuknięcie może zepsuć nam szansę na pozyskanie zwierza. Powyższe czynniki są mało istotne na strzelnicy, jednak w łowisku dają o sobie znać.

neopod

Neopod od firmy STEINERT SYSTEMS - Jest to bipod stworzony z myślą stricte o myśliwych. Wśród konkurencji, wyróżnia go niesamowicie lekka konstrukcja. Jego waga to zaledwie 82 gramy. Ten niepozorny dwójnóg wykonany jest z nowoczesnych i niezwykle wytrzymałych materiałów. Zbrojony karbonem polimer ma wytrzymałość stali nierdzewnej przy tym jest dwukrotnie lżejszy od aluminium. Konstrukcja jest sztywna i cicha w użytkowaniu. Brak wyeksponowanych sprężyn niweluje ryzyko przycięcia skóry lub palców w trakcie nieuważnego rozkładania podpór. Wysokość Neopodu jest regulowana w zakresie od 14,5 do 21,5 cm. neopodStopki wykonane są z materiału dającego bardzo dobrą przyczepność nawet na gładkich powierzchniach. Przyciski służące do regulacji i demontażu bipodu są odpowiednio wyprofilowane. Dzięki temu bardzo łatwo jest je znaleźć placem nawet w ciemności. Adaptery łączące dwójnóg z bronią, pozwalają na jego błyskawiczne przytwierdzenie lub usunięcie. Rozłożenie podpór do pozycji strzeleckiej zajmuje ułamek sekundy. Przy odrobinie wprawy, jesteśmy w stanie wszystkie powyższe operacje wykonać jedną ręką w sposób intuicyjny. Broń oparta na Neopodzie ma dużą swobodę ruchu. Możemy przechylić ją w prawo i w lewo. Jest to bardzo istotna cecha, szczególnie gdy podłoże jest nierówne Ponadto, mamy też możliwość poprowadzić w pewnym zakresie lufę w jedną i drugą stronę. W efekcie nie jesteśmy ograniczeni gdy nasz cel zmienia swoją pozycję, co jest niezwykle istotne na polowaniu. Neopod jest przystosowany do szybkiego i precyzyjnego oddawania strzałów w łowisku. Sprawdzi się także na strzelnicy. Przy odpowiednim podparciu kolby uzyskamy stabilną pozycję, pozwalającą na osiągnięcie precyzyjnych wyników na tarczy. Jest to koncepcja minimalistyczna, dlatego nie znajdziemy w nim dodatkowych regulacji oporów, blokad itp. W konstrukcji postawiono na prostotę obsługi, lekkość i trwałość. Czyli wszystko to co jest ważne na polowaniu.

 

Film z testu Neopodu: 


    

Steinert w swojej ofercie udostępnia dedykowane do konkretnych modeli broni adaptery. Klasycznym jest ten, który wykorzystuje bączek do paska w osadzie broni. W ofercie znajdziemy też rozwiązania dedykowane do sztucerów Blaser, Sauer oraz na szynę Picantinny.
    

Konstruktorzy Neopodu stworzyli bardzo dobrą alternatywę dla używanych w łowiectwie paramilitarnych bipodów. Montuje się go nieinwazyjnie dla osady broni. Można mieć go w kieszeni i zainstalować jednym ruchem dłoni. Zaprojektowany z myślą o długich wędrówkach w łowisku. Neopod nie przeszkadza w tradycyjnym użytkowaniu broni a może uratować dzień na niejednym polowaniu. Słowem, solidny i użytkowy dwójnóg, tak lekki że można zapomnieć o tym że jest przytwierdzony do broni.

Dystrybutorem firmy Steinert Systems jest  HVT - High Value Targets / www.hvt.com.pl 

hvt

 

 Artykuł pojawił się na łamach magazynu SEZON (4/2016)