Stubben nowoczesny plecak myśliwski

stubben fjallraven

Jednym z nieodzownych akcesoriów myśliwego jest plecak lub torba, która jest nam niezbędna do spakowania się na polowanie. Zwykle głównym atrybutem jaki poszukujemy jest pakowność wystarczająca do zabrania rzeczy. Plecak nie musi pełnić tylko swojej podstawowej funkcji. Może być przydatny nie tylko przed i po polowaniu ale także w trakcie wyprawy. Koncepcja plecaka który zabieramy ze sobą w łowisko nie jest w Polsce tak popularna jak w przypadku krajów skandynawskich. Być może wynika to z tego, że mamy inne przyzwyczajenia, inaczej polujemy a nasze łowiska różnią się od tych z północy europy. Posiadanie pod ręką wielu przydatnych rzeczy, może okazać się kuszącą propozycją, która zmieni nasze podejście do plecaka myśliwskiego. Większość myśliwych zmuszonych jest dojeżdżać do swoich obwodów. Poszukiwania możliwie najlepszego plecaka do polowania są jak najbardziej zasadne. Firma Fjallraven w swojej ofercie posiada model Stubben. Poniższy tekst opisuje wrażenia z użytkowania tego plecaka.

 

Poniżej znajduje się film z testu Stubbena:

 

Pakowność plecaka: 

Przez producenta, Stubben jest przedstawiany jako plecak przewidziany na jeden dzień polowania. W rzeczywistości wyposażony w dwie dołączane kieszenie (kieszenie dokupuje się oddzielnie) pozwoli na spakowanie się nawet na kilkudniowy wyjazd. Do plecaka swobodnie zmieścimy wszystkie niezbędne rzeczy. Wielu myśliwych ceni sobie to by ich bagaż na polowaniu był możliwie mały. Dla nich Stubben jest wręcz idealną propozycją. Te osoby, które lubią mieć przy sobie odzież na każdą sytuacje, zmuszone będą pakować się do większej torby. Na potrzeby zasiadek lub wędrówek, zawartość naszego plecaka należy ograniczyć do niezbędnych rzeczy. Dzięki temu nie obciażymy naszego kręgosłupa niepotrzebnym bagażem.

 

stubben plecak Fjallraven

Na Stubbenie można usiąść:

Plecaki pełniące rolę siedziska nie są nową koncepcją. W tym przypadku nie musimy niczego rozkładać. Stubben posiada wbudowany wytrzymały stelaż. Wystarczy postawić plecak na ziemi i siedzisko jest gotowe. Komfort siedzenia nie różni się od klasycznego trójnożnego krzesełka myśliwskiego. Jest dość wygodnie by spędzić na nim nawet kilka godzin. Nie istotne jest to czy w plecaku jest pusto czy pełno, na Stubbenie zawsze można usiąść. Ponadto kieszenie w plecaku zostały tak zaprojektowane żeby swobodny dostęp był możliwy nawet gdy siedzimy. Ergonomika produktu jest zatem dość wnikliwie przemyślana.

 

Proste znaczy użytkowe:

W łowiectwie funkcjonuje często sprawdzająca się zasada, im coś mniej przeszkadza tym jest lepsze. Nie inaczej jest w przypadku Stubbena. Spełnia on trzy podstawowe zadania. Podstawową funkcją jest wystarczająca pakowność. Następnie, możliwość wykorzystania plecaka jako siedzisko. Stubben może posłużyć nam również jako podparcie w różnych sytuacjach strzeleckich.

 

Film poniżej prezentuje warianty strzeleckie z wykorzystaniem Stubbena. Dla porównania w filmie użyty został też klasyczny plecak myśliwski.

 

Jakość, wytrzymałość, wodoodporność:

Jakość produktów w dzisiejszych czasach znacznie odbiega od jakości oferowanej przed laty. Obecnie liczy się to by dany przedmiot zużył się w jakimś przedziale czasu a klient przyszedł po nowy produkt. Filozofia marki Fjallraven nawiązuje jednak do tych lepszych tradycji. Materiał G1000 wykorzystany do uszycia plecaka wydaje się być bardzo wytrzymały i odporny na drobne urazy oraz otarcia. Stosunkowo łatwo utrzymać go w czystości. Skórzane wykończenia sprawią że materiał nie będzie się strzępił wraz z upływem czasu. Jedyną niedogodnością jaką zauważyłem jest wewnętrzne wykończenie kieszeni. Gdzie wysnuwają się nici materiału. Liczę że w najbliższym czasie ta niedogodność zostanie usunięta. Dzięki charakterystyce materiału G1000 oraz jego regularnym woskowaniu Stubben do pewnego momentu nie przepuszcza wody. Narażenie plecaka na długotrwałe opady może spowodować nasączenie materiału, jednak trzeba się naprawdę postarać by zamoczyć rzeczy znajdujące się w środku.

 

stubben kaczkiKomfort użytkowania:

W tej kategorii należy powiedzieć jedno zdanie - Stubben jest wygodny. Część stykająca się z plecami zapewnia dobrą wentylację. Ramiona plecaka dobrze rozkładają ciężar i nie wpijają się w ciało. Wielogodzinne przemieszczanie się z założonym plecakiem nie powoduje dyskomfortu.  Podczas polowania zabieramy ze sobą tylko przydatne rzeczy. Mogą to być przykładowo wabiki, jedzenie, termos, kurtka. Taki ekwipunek nie stanowi dużego ciężaru. Możemy więc komfortowo poruszać się po łowisku mając przy sobie przydatne w różnych sytuacjach rzeczy.

 

Stubben na podchód:

Materiał G1000 z którego wykonany jest Stubben posiada wiele zalet. Jest wodoodporny, wytrzymały, łatwy w utrzymaniu w czystości i odporny na iskry z ogniska. Ma jednak pewną wadę, jest stosunkowo "głośny". Zauważymy to w sytuacjach gdy przemieszczamy się przez gęste zakrzaczenia. Podchód ze Stubbenem w mniej zarośniętym terenie nie stanowi problemu. W sytuacjach gdy roślinność często ociera się o nasz plecak cichy podchód może być utrudniony.

 

Użycie poza myśliwskie:

Akcesoria czy odzież, którą nabywamy pod kątem łowiectwa często znajduje zastosowanie w innych sytuacjach. Stubben ma na tyle neutralny design że swobodnie możemy go używać na różnego rodzaju wycieczkach lub w innych sytuacjach turystycznych jako zwykły plecak. 

 

stubben fjallravenCiekawostki:

W lato, do naszego Koła łowieckiego, przyjechali myśliwi zagraniczni, chcący zapolować na rogacze, podczas rui. Jeden z nich na każde wyjście w łowisko zabierał ze sobą opisywany plecak. Jednego dnia, wraz z podprowadzającym, natknęli się na niespodziewaną niedogodność. Po wejściu na ambonę okazało się że jedno podparcie ławki uległo zniszczeniu. Za podparcie ławki posłużył im właśnie Stubben, który sprawdził się w tej roli bez zarzutów.

 

Parametry -  Stubben
Wysokosć 50 cm
Szerokość 28 cm
Głębokosć 28 cm
Pojemność 27 litrów
Waga 2,2 kg

 

Podsumowanie:

Stubben to przemyślany plecak znajdujący zastosowanie w wielu sytuacjach łowieckich. Przyda się w szczególności wtedy gdy nasze polowanie składa się oczekiwania na zwierzynę w niezagospodarowanych w urządzenia łowieckie miejscach. Sprawdzi się zatem na różnych zasiadkach czy oczekiwaniach na linii podczas pędzeń. Jego pakowność będzie wystarczająca na potrzeby większości wyjazdów w łowisko. Pakując się w Stubbena w teren możemy być pewni że zabierzemy ze sobą wszystko, czego potrzebujemy w danej sytuacji.

 

Pełną ofertę firmy Fjallraven można znaleźć pod adresem: http://www.fjallraven.pl