Niezależnie od rodzaju testowanego sprzętu w pierwszej kolejności przychodzi myśl: „czy mi to posłuży?”. Kanadyjska firma Armytek znana jest na całym świecie z produkcji najwyższej jakości latarek użytkowych. W swojej ofercie posiada plejadę modelów przystosowanych do zastosowań taktycznych a co za tym idzie idealnie nadających się na polowanie. Trzy dostarczone do testów modele latarek Armytek są pancernej konstrukcji. Viking, Doberman i Predator są do siebie bardzo podobne. Pierwszy chwyt latarki do ręki i od razu wiemy że trzymamy solidnie wykonany sprzęt. Tubus wykonany jest z aluminium lotniczego, pokrytego wytrzymałą matową powłoką w czarnym kolorze (anodowana). Reflektor zakończony jest wytrzymałym na uderzenia hartowanym szkłem szafirowym. Przednie wykończenie zafalowaną „koronką” służy między innymi do wybijania okien czy samoobrony. Jednak my te latarki ocenimy pod kątem użytkowania w łowiectwie.
Wybrane parametry testowanych latarek do porównania |
|||||
Model |
Zasięg świecenia |
Wielkość strumienia na 100m |
Intensywność świetlna [cd] |
Maksymalny strumień świetlny na zewnątrz reflektora (OTF lumens) |
Długość latarki
|
Viking Pro v3 XHP50 |
286m |
18m |
20500 |
1900 lumenów |
154mm |
Dobermann Pro v3 XHP35 HI |
383m |
14m |
39000 |
1300 lumenów |
140mm |
Predator Pro v3 XHP35 HI |
451m |
9m |
50750 |
1400 lumenów |
154mm |
Szczegółowe porównanie można wykonać na stronie producenta: www.armytek.com.pl Szczegółowa nazwa modelu latarek zawiera w sobie model użytej w nim diody led. |
W pierwszej kolejności należy zadać sobie pytanie: Czego myśliwy może oczekiwać od latarki?
Latarki myśliwy używa przede wszystkim:
- Do oświetlania sobie drogi.
- Podczas szukania strzelonej zwierzyny i dochodzenia postrzałków.
- Do patroszenie zwierzyny.
- W pozostałych sytuacjach.
1. Do oświetlania sobie drogi.
W tej kategorii od latarki oczekujemy niezbyt silnego światła wystarczającego do oświetlenia około 2m terenu przed nami a nie zdradzającego naszej obecności. Oczekujemy więc latarki oferującej różne tryby pracy lub z regulacją natężenia światła.
Wszystkie trzy dostarczone na testy modele posiadają bardzo zaawansowane tryby pracy. Od lekko tlącego się „świetlika” po bardzo intensywne oświetlenie. Posiadają też mało przydatne w łowiectwie tryby jak stroboskop. Jesteśmy w stanie ustawić delikatne światło zużywające mało energii (40 dni ciągłego świecenia), wystarczające do oświetlenia drogi pod stopami.
2. Podczas szukania strzelonej zwierzyny i dochodzenia postrzałków
Odejścia zwierzyny po prawidłowo ulokowanym strzale są rzeczą normalną. Czasami przekraczają dystans 100m. Często trudno określić dokładne miejsce w którym stała zwierzyna w trakcie strzału. W takich sytuacjach szukamy wszelkich oznak. Może to być np. ścinka sukni, farba, zerwanie ściółki, wygniecenie roślinności czy połamane gałązki. Czyli wszytko to co może wskazać nam właściwy tor uchodzącej zwierzyny. W takich sytuacjach oczekujemy od latarki możliwie jasnego światła, o szerokim snopie i barwie zapewniającej wysoki kontrast kolorów. Niebagatelne znaczenie ma też dystans do jakiego jesteśmy w stanie oświetlić teren.
Punkt nr 2 jest głównym powodem dla którego myśliwi szukają możliwie dobrej latarki. Wszystkie trzy testowane modele oferują wiele trybów w tym taki z o niezwykle intensywnym świetle. W mojej ocenie warto zainwestować w latarkę o możliwie maksymalnej liczbie lumenów i o dużej intensywności świetlnej. Lumeny to parametr informujący nas o sile strumienia światła. Intensywność świetlna określa skupienie wiązki światła. Latarka musi też oferować wystarczająco szeroki snop światła, który oświetli nam duży areał na krótkich odległościach. W tym punkcie najlepiej sprawdza się model Predator Pro, który ma najdalszy zasięg przy tym wysoką liczbę lumenów i skupienie światła podbijające kontrast kolorów na oświetlanym terenie. Testowane latarki Armytek są przystosowane do zamontowania ich na broni. Mimo iż wytrzymują odrzut broni, prawo polskie zabrania polowania i dochodzenia postrzałka z przymocowaną do lufy latarką.
4. Patroszenie zwierzyny
Latarka podczas patroszenia powinna być możliwa do obsługi bez użycia rąk i wystarczająco wyraźnie oświetlać tuszę. Żadna z testowanych latarek nie jest czołową. Gumowe wykończenie środkowej części tubusu pozwala na w miarę komfortowe trzymanie latarki w ustach. Rozwiązanie to nie jest godne polecenia jednak pozwala na sprawienie zwierzyny w sytuacji gdy mamy tylko jedną latarkę.
5. W pozostałych sytuacjach.
Czyli w każdych sytuacjach niezwiązanych z łowiectwem lub pośrednio związanych z łowiectwem w których przydaje się latarka. W tych sytuacjach oczekujemy że latarka będzie możliwie dostępna i możliwie poręczna. Nieduże rozmiary testowanych latarek pozwalają na. ich schowanie w przykładowo w kieszeni spodni czy w schowku w samochodzie. Dzięki temu pod ręką mamy mały sprzęt o dużych możliwościach.
Wszystkie trzy modele zasilane są w ten sam sposób. Można użyć baterii cr123 lub akumulatorów 18650. Dobrym wyborem jest zakup dwóch akumulatorów i ładowarki. Akumulatory powinny być dobrej jakości by uniknąć uszkodzenia sprzętu. Latarki w maksymalnym trybie pracy zużywają dużo energii (W trybie (turbo II) można zużyć całą energię w ciągu jednej godziny). Dlatego warto mieć zapas pod ręką. W standardowym trybie ( główny nr 2) latarka powinna działać około 10 godzin. Dobrym zabezpieczeniem jest zakup dwóch baterii cr123 których przydatność do użycia sięga 10 lat. Mogą one leżeć schowane i czekać na nieprzewidziane sytuacje związane z rozładowaniem się akumulatorów. W trybach oszczędnych latarki wytrzymują zdecydowanie dłużej. Przykładowo w trybie świetlika nr 1 do 200 dni ciągłego świecenia. Gdy energia w bateriach się kończy latarka wychodzi automatycznie z maksymalnych trybów by przy końcowym zużyciu baterii informować nas cyklicznym migotaniem. Przy standardowym trybie użytkowania nr 1 latarka może pracować ciągle nawet do 50 godzin.
Ergonomika
Latarki są niedużych rozmiarów i znakomicie wpasowują się w dłoń. Anodowana powłoka tubusu sprawia wrażenie twardej gumy. Przycisk obsługujący latarkę znajduje się z tyłu. Jego obsługa jest bardzo łatwa, tak w pełnym jak i w „papierosowym” chwycie. Przycisk wciska się lekko nawet podczas mrozów, co ma ogromne znaczenie przy skostniałych dłoniach. Przy pełnym wciśnięciu słychać wyraźny „klik”. Obsługa , nawet w grubych rękawicach nie powinna sprawić najmniejszych problemów.
Akcesoria
W zestawie otrzymujemy pokrowiec, smycz, uchwyt z wsuwką oraz zapasowy gumowy przycisk i uszczelkę. Gumowe elementy są jedynymi które mają prawo z czasem się wyrobić w całej konstrukcji. Dobrze świadczy o producencie fakt iż przygotował zapas. Pokrowiec jest prosty z „głośnym” rzepem. Pod kątem użycia łowieckiego posłuży raczej do przechowywania latarki w domu lub samochodzie. Dodatkowo mamy możliwość dokupić filtry zmieniające charakterystykę latarki. Kupując latarkę od importera za drobną opłatą można pokusić się o naniesienie grawerunku, co może być ciekawą opcją gdy chcemy sprawić komuś prezent.
Podsumowanie:
Wszystkie trzy latarki są poręczne i niedużych rozmiarów. Możemy mieć je zawsze przy sobie podczas polowania. Jakość wykonania, wytrzymałość, wodoszczelność (do 50m!) i wstrząsoodporność dają nadzieje że będziemy się nimi cieszyć przez długie lata. Na Latarki Armytek producent udziela gwarancji na 10 lat. Twarda anodowana powłoka jest odporna na. zarysowania. Każda z nich oferuje wiele trybów. W odniesieniu do omówionych punktów latarki Armytek wypadają bardzo dobrze. Jeżeli chodzi o oświetlanie drogi pod stopami, każda sprawdzi się znakomicie w trybie świetlik 2. Każda z nich przyda nam się w równym stopniu przy patroszeniu zwierzyny gdy nikt nie może nam pomóc z oświetleniem. Przy codziennym użyciu, wszystkie trzy spiszą się znakomicie w trybie głównym nr 1. Model Doberman jest najmniejszy ale ustępuje parametrami modelowi Predator. Reflektor w modelu Viking o strukturze „skórki pomarańczy” rozprasza światło pozwalając na równe oświetlenie terenu na krótkim dystansie. Różnica pojawi się przy szukaniu zwierzyny, gdzie model Predator okazał się najlepszy. W trybie Turbo II świeci on skupionym światłem z mocą 1400 lumenów. Dzięki temu oświetlane otoczenie widać ze zdecydowanie lepszym kontrastem niż w jasny dzień. nawet kropeczka farby bardzo ładnie odcina się na tle roślinności. Mając trzy modele do wyboru, pod kątem łowieckim mój wybór pada właśnie na model Predator Pro. Jest to latarka mająca daleki zasięg oświetlenia ( do 451 metrów) i oferująca dobry kompromis między skupionym a rozproszonym snopem światła. Do tego modelu jesteśmy też w stanie dokupić filtr w różnych odcieniach, który po zamontowaniu rozproszy nam wiązkę światła. Co może być przydatne w niektórych sytuacjach gdy zależy nam na równym oświetleniu najbliższego otoczenia. Latarki firmy Armytek to znakomicie wykonany i zaawansowany technicznie sprzęt. By intuicyjnie z nich korzystać należy poświęcić trochę czasu na naukę obsługi. W rękach świadomego użytkownika stają się niezwykle przydatnym narzędziem, które może uratować nam nie jedno polowanie.
Zapraszamy do obejrzenia filmu opisującego funkcje latarki Predator i wrażenia z jej użytkowania w ciągu 1 roku:
LK
Latarki Armytek można nabyc w polskim sklepie fimowym: