Luneta biegowa Nikon Monarch 1-4x24 IL

 Nikon monarch 7 1-4x24 IL

Przez ostatni sezon polowań zbiorowych miałem okazję korzystać z lunety biegowej Nikon Monarch 7 1-4x24 IL. Jest to najwyższa linia lunet w gamie Nikona. Analizując parametry tego modelu, w pierwszej kolejności rzuca się w oczy bardzo szerokie pole widzenia - 39,9 metrów na dystansie 100 m. Jest to w mojej ocenie najważniejszy parametr jeżeli chodzi o optykę używaną na polowaniach zbiorowych.

Nikon monarch 7 1-4x24 ILCzęsto stanowiska wypadają w miejscach gdzie zwierzyna pojawia się na bardzo niewielkich odległościach a na strzał nie ma wiele czasu. Wtedy właśnie doceniamy szerokie pole widzenia. Monarch 7 1-4x24 IL jest klasyczną "biegówką" czyli oferuje zakres powiększenia od x1 do x4. Na polowaniach pędzonych, zgodnie z prawem, możemy używać optykę z wykorzystaniem maksymalnie trzykrotnego powiększenia. Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa. Magnyfikację na większości stanowisk mam ustawioną na około x1,7. Jest to dla mnie na większości stanowisk uniwersalne ustawienie. Na stanowiskach gęsto porośniętych ustawiam lunetę na x1 a na otwartych przestrzeniach na x3. Celownik jest oczywiście podświetlany co jest bardzo istotną sprawą. Natężenie podświetlenia można regulować w pełnym zakresie tak żeby je dostosować do aktualnie występującej aury. „Punkcik" może się intensywnie żarzyć tak żeby był wyraźny na pokrywie śnieżnej w słoneczny dzień lub tylko tlić żeby nie raził na tle zacienionych stanowisk w lesie. Bardzo ciekawie rozwinięty jest system włączania i regulacji podświetlenia. Przyciski mają wyraźny skok co ułatwia obsługę w mroźne dni. Trudno również o przypadkowe włączanie czy wyłączanie podświetlenia. Gdy zapomnimy wyłączyć „kropkę” Nikon monarch 7 siatka celowniczato po dłuższym czasie wyłączy się ona sama. Siatka celownicza jaką oferuje producent to klasyczne 4A czyli dość cienkie choć wyraźne, przecinające się belki (zdjęcie po prawej) z punktem w środku. Wyraźny krzyż jest istotny w momencie gdy wyczerpie się bateria w lunecie i nie będziemy mogli korzystać z podświetlenia. Wtedy taka siatka dalej umożliwia stosunkowo łatwe „złapanie celu”. Ciekawym rozwiązaniem jest również system informujący nas o prawidłowym składzie. Podświetlony punkt jest widoczny w całości dopiero wtedy gdy właściwie celujemy. Niweluje to  ewentualne błędy w celowaniu związane ze złym składem. Na uwagę zasługuje również bardzo dobra jakość wykonania lunety. Nie znajdziemy tutaj niedoróbek, wszystko wykonane jest bardzo porządnie i estetycznie. Pokrętła „chodzą” lekko przez co obsługa lunety nie będzie stanowić problemu nawet w mroźne dni. Nie ma też często przywoływanego w dyskusjach o celownikach "efektu tuby". W tej lunecie podczas składu widzimy jedynie siatkę celowniczą. Obraz w lunecie jest świetny i ostry aż po same krawędzie.  Na koniec bardzo istotnym faktorem jest cena. Lunetę Nikon Monarch 7 1-4x24 można kupić w okolicach 3 tys. złotych  (dane z początku roku 2018). Za lunety innych producentów o polu widzenia większym niż 39m/100m trzeba zapłącić od 6000zł do 12000 zł. 

Nikon monarch 7 1-4x24 ILPodsumowując luneta biegowa Nikon Monarch 7 1-4x24 IL jest świetnym celownikiem na polowania zbiorowe. Ma bardzo szerokie pole widzenia. Posiada wyraźną, podświetlaną siatkę celowniczą. Ma znakomita relację jakości wykonania oraz oferowanych parametrów do ceny. Ponadto oferuje świetnej jakości obraz. Słowem bardzo ciekawa propozycja, do rozważenia przy wyborze lunety na polowania zbiorowe. (Na zdjęciu po lewej wersja z szyną i montażem obrotowym wyprodukowanym przez http://montazecnc.pl

 

Poniżej film opisujący moje wrażenia z użytkowania testowanej lunety:

 

Ważniejsze parametry Nikon Monarch 7 1-4x24 IL:

Pole widzenia na 100m - 39,9m

Tubus - 30mm

Wersja z szyną - dostępna (system Zeiss)

Długość całkowita - 267mm

Masa - 520g (560g -wersja z szyną)

 

Strona produktu:

https://www.nikon.pl/pl_PL/product/sport-optics/riflescopes/monarch7/monarch-7-il-1-4x24